Väzníková strecha alebo klasický krov? Spoznajte 5 výhod moderného riešenia

Dôležitosť pevných základov stavby si uvedomuje azda každý. Platí to však aj o výbere krovov a strešnej krytiny? Hoci je strecha nemenej dôležitou súčasťou budovy chrániacou jej obyvateľov aj samotnú stavbu, mnoho ľudí jej výberu nevenuje dostatočnú pozornosť. Nosná konštrukcia strechy je však rovnako dôležitá ako pevné základy. Vyberte si správne.

valbova strecha vaznikovy krov

Šikmé strechy sú tvorené strešnou krytinou, najčastejšie škridlou, a nosnou konštrukciou, teda krovom.  Kvalitne postavená strecha chráni objekt desiatky rokov pred vplyvmi počasia a zabraňuje úniku tepla. 

Neodmysliteľnou súčasťou strechy je krov, ktorý má za úlohu prenášať zaťaženie od vlastnej tiaže, skladby strešného plášťa a tiež od snehu či vetra. Vzhľadom na to, aký dôležitý je účel krovu, mali by ste mu venovať pozornosť nielen pri projektovaní, ale najmä pri samotnej realizácii. To, ako kvalitne bude postavená nosná konštrukcia, má vplyv na odolnosť a životnosť celej strechy.

Kým v minulosti sa využívali tradičné tesárske krovy, dnes sa stále častejšie môžeme stretnúť s väzníkovým krovom. Väzníková strecha sa teší veľkej popularite, čo – vzhľadom na jej plusy – nie je žiadnym prekvapením. 

1. Rýchla výroba aj montáž

Väzníkový krov je ľahká konštrukcia vyrobená najčastejšie z dreva, železobetónu či ocele. Vzhľadom na to, že väzníkové krovy sa vyrábajú v špecializovaných výrobniach a na stavbu sa dodávajú v podobe prefabrikátov, ich montáž je extrémne rýchla a jednoduchá. Stavba strechy tak trvá len niekoľko dní, a to bez ohľadu na počasie. 

Väzníkové strechy rýchlosťpultova strecha

2. Úspora nákladov

Väzníková strecha je podstatne lacnejšia než klasické krovy, a preto je vhodná pre každého, kto hľadá ekonomické riešenie. Nižšia cena je daná predovšetkým výraznou úsporou materiálu, keďže na výrobu priehradových väzníkov sa spotrebuje o zhruba 30 % menej dreva než na výrobu tradičného krovu. 

Vedeli ste, že...

... montáž väzníkov na klasický rodinný dom obvykle zaberie maximálne 1 až 3 dni

Výroba väzníkového krovu je oveľa rýchlejšia než výroba napr. hambálkových krovov, takže náklady šetrí aj podstatne nižšia cena práce. Keďže k ľahkým väzníkovým krovom nepotrebujete hrubé murované priečky, aj v tomto kroku ušetríte čas aj peniaze. 

Aký typ krytiny je vhodný pre väzníkový krov

a akú životnosť má väzníková strecha?

Prečítajte si odpovede na vaše najčastejšie otázky. 

3. Univerzálne využitie

Ďalšou nespornou výhodou väzníkových krovov je ich všestranné použitie. Priehradové väzníky môžete použiť napríklad na:

  • strechy obytných domov,
  • strechy drevostavieb,
  • strechy veľkometrážnych hál,
  • strechy veľkorozponových konštrukcií
  • alebo strechy altánkov či prístreškov. 
Väzníkový krov na priemyselné a hospodárske budovy

Väzníkový krov poskytuje vysokú tvarovú variabilitu, nakoľko vnútorné steny budovy nie sú nosnými stenami. Architekt tak môže experimentovať s pôdorysom budovy presne podľa vašich predstáv.  

 

4. Ekologický aspekt

Väzníkový krov vyrábame z dreva, teda z obnoviteľného materiálu. Navyše, vďaka nízkej hmotnosti je spotreba materiálu výrazne nižšia, takže väzníkový krov je skutočne ekologickým riešením. Ak chcete bývať v súlade s prírodou a nechcete vašou stavbou zbytočne zaťažovať životné prostredie, väzníkový krov je pre vás ideálnym riešením.

5. Dlhá životnosť

Na výrobu priehradových väzníkov používame vysokokvalitné certifikované morené drevo, ktoré je vďaka hĺbkovej impregnácii chránené pred poveternostnými vplyvmi. Životnosť väzníkových striech je naozaj vysoká, čo v kombinácii s nízkou cenou a rýchlou montážou robí z tohto riešenia voľbu č. 1.  

Každé drevo prejde podrobnou kontrolou kvality a pri jeho spracovaní sú dodržané všetky postupy zaručujúce spoľahlivosť a odolnosť výsledného produktu.  

 

 Vyberte si kvalitné riešenie pre vaše bývanie

Väzníkov8 strecha